Zihgir

Asya ve Orta doğu okçuluğu batılı modellerinden ayıran en büyük özellik yayın başparmakla çekilip bırakılmasıdır. Bu sırada başparmağa koruma amacı ile özel bir yüzük takılırdı. Bu yüzük parmağı baskıdan korumasının yanı sıra atış yaparken de kolaylık sağlardı. Orjinali Zehgir olan farsça terim kiriş ve çeken kelimelerinden oluşan birleşik bir kelimedir. Osmanlılar ise bu tabiri Zihgir şeklinde kullanmıştır. Günümüzde ise başparmak ve okçu yüzüğü olarak adlandırılır. Günlük hayatta oldukça şık aksesuar olarak kullanılan Zihgir modellerinden başparmağa takılan yüzük modeli yüzük parmağına takılan yüzüklerden farklı olarak başparmağa takılır. Sadece bir aksesuardan öte sanat eseri olarak adlandırılan bu modeller geçmişini unutmadan yaşamak isteyen erkeklerin önemli tercihi olmaktadır. Aynı zamanda okçuluk ile uğraşan kişiler içinde hala kullanılan bir yüzük çeşididir. Diriliş Ertuğrul dizisi ile daha da ön plana çıkmaktadır.

Zihgir Modelleri

Gümüş yüzük dünyasında çok çeşitli model bulunmaktadır. Farklı tasarımlara sahip zihgir yüzükleri her zevkten kişiye hitap edebiliyor. Farklı modellere sahip yüzükler arasında Çift başlı kartal zihgir, Osmanlı ve Kayı boyu zihgirleri, Üç hilalli ve Bozkurtlu zihgirler, El işi zihgirler, desen işlemeli zihgir yüzükler gibi çok çeşitli model seçeneklerine sahiptir. Her modelin farklı bir anlamı bulunan yüzükler şık tasarımları ile dikkat çekiyor. Dünya görüşünü yansıtmak isteyen kişilerin tercih olan üç hilal modelleri sık çıkan tasarımlar arasında yerini alıyor. Selçuklu devletinin simgesi olan çift başlı kartal bu yüzüklere ayrı bir güzellik katmakta ve güzel durmaktadır. Osmanlı armalı olan modeller ise Diriliş Ertuğrul dizisi ile yakından bağlantılı.

Zihgir Fiyatları

Çok farklı model seçeneklerine sahip olarak üretilen yüzükler her zevkten ve her bütçeye hitap edecek şekilde üretilmektedir. Tüm Zihgir model yüzükler, kullanılan malzemeye, modele, işçiliğe ve yüzüğün gramına göre değişik fiyat seçeneklerine sahip olarak satılmaktadır. her zevke gör üretilen başparmak yüzükleri oldukça uygun fiyat garantisi ile en uygun fiyattan daha gösterişli modellerde daha yüksek fiyatlara kadar değişkenlik göstermektedir. Sevilen modelleri piyasadan daha uygun fiyata bulabilirsiniz.